Logowanie do konta użytkownika
Konto użytkownika
Imię i nazwisko/nick
E-mail
Hasło
Powtórz hasło
Newsletter
Więcej
Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/biolit/domains/blizej-zdrowia-blizej-natury.pl/public_html/includes/header.php on line 1123

Poczucie własnej wartości

25 września 2018
Autor: Prof. Zbigniew Królicki

Jednym z najważniejszych odkryć współczesnej psychologii jest udowodnienie, że osobowość człowieka a jeszcze precyzyjniej „obraz samego siebie” ma fundamentalne znaczenie dla zdrowia a nawet dla podstawowych umiejętności i zdolności.

Zrozumienie istoty własnego „ja” może wyznaczać granice pomiędzy sukcesem a porażką; rozczarowaniem a szczęściem; miłością a nienawiścią; a nawet życiem i śmiercią. Może uratować rozpadający się związek lub zachwianą karierę zawodową; przeobrazić chronicznego nieudacznika w twórczego indywidualistę; jedynkowego ucznia w celującego geniusza; człowieka nieśmiałego i zamkniętego w dowcipną i radosną ozdobę towarzystwa.

Chwile zwątpienia to norma

Jeżeli teraz pomyślałeś, drogi Czytelniku, czy każdy człowiek miewa chwile zwątpienia i niewiary we własne siły, tak jak ty, to ci odpowiem – zdecydowanie tak. Według obserwacji wielu psychologów i trenerów rozwoju osobistego - co najmniej 90 proc. mieszkańców tego świata ma poczucie mniejszej wartości.

Dlaczego tak wielu ludzi odczuwa kompleks niższości, dotyczący własnego życia, wyglądu, umiejętności, uzdolnień, atrakcyjności? Bo zbyt wiele czasu poświęcamy na lokowanie własnego systemu wartości na zewnątrz siebie, a nie wewnątrz. Sukces i zadowolenie nie przychodzi z zewnątrz ale z wnętrza; z tego co mamy, a nie z tego czego nie mamy. Nasz problem polega na tym, że ciągle porównujemy się z innymi ludźmi.

Porównywanie siebie z bohaterami i bohaterkami wirtualnego świata Internetu, telewizji, filmu; wciskającego się do nas ze stron niezliczonej ilości kolorowych pism świata celebrytów prowadzi do specyficznej postawy życiowej: „Jak nie mam tego co chcę - nienawidzę to co mam. Oni są: piękni, młodzi, przystojni, bogaci, dobrze ubrani; w pięknych domach i samochodach ze szczęśliwymi, bezproblemowymi rodzinami; spędzający czas na bankietach, podróżach i 365 dniowych wakacjach. A ja ?”

Normalność nie jest modna

Każda nastolatka sądzi, że musi być podobna do idolki z okładki najnowszego czasopisma, aby zdobyć akceptacje koleżanek i kolegów. Jeżeli tak nie jest tzn. usta, nos, biust, a idąc dalej: model telefonu, buty, czy dziura na spodniach - nie są dokładnie takie jak ma aktualnie królująca piosenkarka, czy aktorka, no ewentualnie najpopularniejsza dziewczyna w szkole, staje się to powodem przekonania o własnej brzydocie i nieatrakcyjności.

Każdy nastolatek uważa, że obok super atrakcyjnego wyglądu mistrza sportu, czy gwiazdy POP powinien posiadać wybitnie wysoki iloraz inteligencji, a młodzi biznesmeni chcą koniecznie odnosić sukcesy na miarę Bila Gatesa czy Warena Bufetta. Jeżeli tak się nie dzieje, to jest się człowiekiem gorszej jakości. Dotyczy to niestety wszystkich grup ludzi. Statystycznie u 80-90 proc. nastolatków, studentów, dojrzałych mężczyzn i kobiet można zaobserwować wewnętrzne niezadowolenie ze swojego wyglądu, pozycji społecznej, zarobków, stanu posiadania materialnego itp.

Skończ z porównywaniem

Jeżeli takie słowa jak „normalność”, czy „przeciętność” mają jeszcze jakieś znaczenie to oczywistym jest, że 90 proc. populacji nie może wieść nienormalnego, dziwnego życia - być ułomnym, głupim, ograniczonym czy niezaradnym. Obserwacje wskazują jednak, że taki odsetek ludzi znajduje powody do wstydu, niezadowolenia i niskiej samooceny.

A zatem, pierwszym krokiem do odkrycia własnego ja jest skończenie z porównaniami. Każdy z nas jest inny i niepowtarzalny. Każdy jest indywidualnością i nie musimy się z nikim porównywać. Nikt nie jest lepszy, czy gorszy od kogokolwiek innego. Stwórca dał każdemu wyjątkową oryginalność. Miara sukcesu, miara własnej wartości nie jest wynikiem porównania własnej osoby z kimś innym. Jest nią raczej ocena własnych osiągnięć w zestawieniu z rzeczywistymi możliwościami. Robiąc codziennie wszystko na co cię stać i wykorzystując wszystko co jest ci dane jesteś zawsze najlepszy.

Nowa łata na starym ubraniu?

Prowadząc kursy Metody Silvy słyszę często od uczestników: „…a pozytywne myślenie. Wiem, znam, próbowałem. To na mnie nie działa.” Ale kiedy zaczynamy rozmawiać to okazuje się, że owszem były podejmowanie próby pozytywnego myślenia, ale raczej w odniesieniu do zewnętrznych sytuacji i spraw: „Zdam ten egzamin, dostanę dobrą pracę, wyzdrowieję, ten projekt przyniesie mi sukces, itp.” Mało komu przychodzi do głowy, aby zmienić myślenie o sobie, czyli o kimś kto miałby dokonać tych wszystkich rzeczy.

Nie nalewaj aromatycznej gorącej herbaty do filiżanki, gdzie na dnie jest stara, zimna. Nie przyszywaj nowej łaty do starego ubrania! Wszelkie treningi i próby podnoszenia poczucia własnej wartości nie dadzą rezultatów, gdy będą łatami na starym wizerunku samego siebie.

Fot.: CC0 Creative Commons, Pixabay.com

Komentarze:
Przepisz tekst z obrazka:
PYDLV
O nas
Redakcja Portalu Medycyny Naturalnej
Aleja Korfantego 2
(1 piętro, wejście od tyłu budynku)
40-004 Katowice
tel.: 32 257 08 39, 602 483 699
email: kontakt@blizej-zdrowai-blizej-natury.pl

Redaktor naczelny: Halina Jurkowska
Znajdz nas
Zapisz się do newslettera i otrzymuj comiesięczną porcję wieści.