Logowanie do konta użytkownika
Konto użytkownika
Imię i nazwisko/nick
E-mail
Hasło
Powtórz hasło
Newsletter
Więcej
Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/biolit/domains/blizej-zdrowia-blizej-natury.pl/public_html/includes/header.php on line 1123

Proszę, tylko nie pal

25 września 2018
Autor: Bartosz Bryła

W Polsce codziennie po papierosa sięga ponad 8 mln ludzi (badania Global Adult Tobacco Survey Poland - GATS) z czego ponad połowa palaczy wypala więcej niż 10 papierosów na dzień! Statystyczny palacz rzucał palenie siedem razy. Aż 70 proc. palaczy pragnie porzucić nałóg, z czego ponad 90 proc. deklarujących taką chęć nie podejmuje w tym kierunku żadnych działań z obawy o brak powodzenia. Jeśli masz dość nałogu – przeczytaj!

Głównie widać to podczas zakupów w sklepach oraz na ulicach - a konkretniej przy koszach na śmieci, gdzie wyrastają jak grzyby po deszczu puste paczki po papierosach i pety. Co takiego sprawia, że pomimo licznych zakazów i wzrostu cen papierosów- popyt na nie jest tak ogromny?

Uzależnienie od nikotyny

Jako promotor zdrowego trybu życia przejrzałem fachowe materiały i dotarłem do takiej jednostki chorobowej jak nikotynizm, który jest poważnym zespołem uzależniania powodującym bardzo rozległe problemy dla zdrowia. Podkreślę to jeszcze raz: nikotyna jest silną toksyną działającą na układ nerwowy (tzw. neurotoksyna) przewyższającą swoją toksycznością wiele narkotyków!

W jednym papierosie znajduje się przeciętnie jeden gram tytoniu, który z kolei zawiera 1-2 proc. nikotyny. Zaczyna on działać na organizm palacza w ciągu 7 sekund od zażycia.

W przypadku zespołu uzależnienia od nikotyny występują objawy, jak w uzależnieniu od innych substancji psychoaktywnych (np. heroiny, morfiny, alkoholu). Zespół uzależnienia od nikotyny składa się z objawów behawioralnych, fizjologicznych i zmian procesów poznawczych, które pojawiają się w toku wielokrotnego użycia nikotyny (tytoniu). Gdy osoba uzależniona od nikotyny nie może zapalić papierosa, powoduje uruchomienie sytuacji, w której receptory nikotynowe nie zostaną pobudzone, a to bardzo szybko spowoduje wystąpienie całej gamy objawów takich jak: zawroty głowy, niepokój, rozdrażnienie, głód nikotynowy, zmęczenie. Pojawia się nagle, drażliwość, spadek koncentracji, irytacja, zaburzenia snu, zaburzenia apetytu.

Wpływ palenia na zdrowie

Oprócz nikotyny każdy wypalany papieros zawiera około 600 substancji chemicznych, z których podczas spalania powstaje ponad 7 tysięcy związków chemicznych. Część z nich powoduje raka, a wiele innych jest silnie toksycznych, wpływając niekorzystnie na funkcjonowanie narządów i układów wewnętrznych ( m.in. oddechowego, nerwowego, zmysłów).

Krótkoterminowy wpływ palenia na zdrowie to krótki oddech, astma, szybsza akcja serca, impotencja, niepłodność i zwiększone stężenie tlenku węgla w surowicy.

Długoterminowy wpływ związany z paleniem przyczynia się do zwiększenia wskaźników zachorowań i umieralności na: ataki serca, udary mózgu, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc oraz na nowotwory.

Wypalony papieros to nie tylko nikotyna. Wymienię tylko kilka substancji trujących, które palacze zasysają razem z dymem papierosowym: aceton - trujący rozpuszczalnik organiczny, składnik farb i lakierów, amoniak - drażniący gaz, stosowany w chłodnictwie, składnik nawozów mineralnych i środków czyszczących, arsen - trujący metal ciężki, składnik chemicznych środków bojowych, cyjanowodór - kwas wykorzystywany do produkcji tworzyw sztucznych, stosowany w komorach gazowych podczas II wojny światowej; stosowany do trucia szczurów.

Dym, który zabija

Podsumowując dym tytoniowy powoduje powstawanie w organizmie wolnych rodników, które wywołują reakcje utleniające (niszczące). Skutkiem bardzo często są zmiany w DNA oraz białkach i lipidach. Procesy te wpływają na szybkie starzenie się organizmu oraz obniżają poziom witamin (A, C i E) o działaniu antyutleniającym, wpływających na elastyczność i regenerację skóry. Stwierdzono, że u palaczy ubytek witaminy E z krwi jest dwa razy szybszy niż u osób niepalących. Palenie zaburza także procesy immunologiczne organizmu, wpływając zarówno na komórkową jak i hormonalną sferę organizmu.

Negatywny wpływ nikotyny na układ immunologiczny skóry prowadzi do częstszych infekcji bakteryjnych i grzybiczych, stanów zapalnych oraz zmian nowotworowych. Nikotyna wywołuje skurcz naczyń krwionośnych, ogranicza prawidłowe dotlenienie i odżywienie tkanek skóry i całego organizmu poprzez negatywny wpływ na mikrokrążenie, ograniczając przepływ krwi przez skórę.

Terapia antynikotynowa

Istnieje wiele metod wspomagających rzucanie palenia - jedna szczególnie wymaga omówienia ponieważ od wielu lat jest na rynku usług paramedycznych, a mało kto o niej głośno mówi. Jest nią terapia antynikotynowa metodą biorezonansu (wykonywane na urządzeniach typu BICOM). Aparat typu BICOM, został skonstruowany w Instytucie Medycyny Regulacyjnej w Grafelfing pod Monachium. Produkcję tego typu urządzeń rozpoczęto w 1987 r. i do dnia dzisiejszego projekt jest rozwijany i udoskonalany.

Jak wygląda zabieg antynikotynowy? Przed zabiegiem palacz proszony jest o przyniesienie niedopałka papierosa. Niedopałek jest wkładany do kubeczka rezonansowego, z którego informacje indywidualne (tzn. ślina palacza i konkretne związki z niedopałka) są przemieniane na informacje cyfrową w urządzeniu, aby potem móc ją po włączeniu odpowiedniego programu na aparacie odwrócić (na przeciwną) i w ciągu około godzinnej terapii wpłynąć na organizm tak, by zaszła reakcja mająca na celu wygaszenie głodu nikotynowego. Warto podkreślić, że zabiegi tego typu są bezpieczne oraz całkowicie bezbolesne i bezinwazyjne. Nie mają skutków ubocznych. Jak w przypadku wszystkich terapii biorezonansowych nie robi się ich osobom z rozrusznikami serca oraz kobietom w ciąży.

Po zabiegu

Bardzo często po zabiegu osoby palące zaczynają czuć metaliczny posmak w ustach i po raz pierwszy od niepamiętnych czasów nieprzyjemny zapach i smak samych papierosów.

To jest fizyczny dowód, że odczulanie przebiegło pomyślnie i organizm ożywił receptory, które były przytłumione. Przystawiając takiej osobie po odczulaniu niedopałek papierosa do powąchania ciało reaguje najczęściej obroną i nie ma zamiaru tych substancji dopuszczać do siebie.

Metodologia jest tak skonstruowana, że wystarczy jeden zabieg. Głód nikotynowy zanika zwykle po 12-48 godzinach od zabiegu.

Osoby, które były uzależnione od nikotyny przez wiele lat z przyzwyczajenia mogą sięgać w miejsca, w których były papierosy, lecz odruch ten będzie słabł z każdym dniem.

Warto nadmienić, że po zabiegu, aby nie paść ofiarą własnego nabytego odruchu, należy koniecznie pozbyć się posiadanych papierosów.

Efekt terapii utrzymuje się nawet w towarzystwie osób palących i przebywanie wśród nich nie warunkuje chęci ponownego zapalenia.

Skuteczność terapii sięga około 70 proc. Zatem około 3 na 10 osób wraca na powtórny zabieg. „Dlaczego zapalili?'' Odpowiedzi są trzy: sytuacja stresowa, ciekawość i przekora, zlekceważenie nałogu.

Jedynymi objawami jakie mogą wystąpić po zabiegu, to skutki wydzielania toksyn z organizmu np.: suchość, w gardle, metaliczny posmak, a także senność i potliwość. Objawy te mogą utrzymywać się do 2 tygodni.

Przydatne wskazówki

Dlatego wskazane jest:
- picie wody w ilości 1,5 - 2 litrów, przez 7 dni
- w celu usunięcia toksyn wydalanych przez organizm częste stosowanie prysznica lub kąpieli w wannie
- codziennie przez 28 dni zażywanie witaminy C, jedzenie warzyw i owoców np. jabłka, marchewki, selera, pietruszki, pestek dyni, słonecznika etc.
- w miarę możliwości wizyta w saunie raz w tygodniu przez okres miesiąca,
- w ciągu pierwszych 3 tygodni wzmożona aktywność fizyczna.


Natomiast spożywanie kawy, alkoholu oraz mocnej herbaty do dwóch dni po zabiegu nie jest wskazane i może osłabić efekt terapii.

Terapię antynikotynową metodą biorezonansu należy traktować jako formę konkretnej pomocy w pozbyciu się nałogu nikotynowego. Sam proces rzucenia przebiegnie zdecydowanie łatwiej i pewniej, niż w przypadku nieskorzystania z metody. Należy jednak pamiętać, iż to od samego człowieka ostatecznie zależy, czy rzuci palenie, czy też powróci do nałogu.

Zachęcamy do życia bez palenia

Źródło: Portal Medycyny Naturalnej

Fot.: CC0 Creative Commons, Pixabay.com

Komentarze:
Przepisz tekst z obrazka:
OVHXQ
O nas
Redakcja Portalu Medycyny Naturalnej
Aleja Korfantego 2
(1 piętro, wejście od tyłu budynku)
40-004 Katowice
tel.: 32 257 08 39, 602 483 699
email: kontakt@blizej-zdrowai-blizej-natury.pl

Redaktor naczelny: Halina Jurkowska
Znajdz nas
Zapisz się do newslettera i otrzymuj comiesięczną porcję wieści.