Logowanie do konta użytkownika
Konto użytkownika
Imię i nazwisko/nick
E-mail
Hasło
Powtórz hasło
Newsletter
Więcej

Psychoterapia leczy zaburzenia pocovidowe

30 sierpnia 2021

Pandemia mocno odbija się na kondycji psychicznej społeczeństwa.

 

Stres, niepewność, poczucie zagrożenia, objawy nasilonych lęków i depresji towarzyszą wielu z nas od początku pandemii koronawirusa. Po fazie szoku, a potem próbach adaptacji, znajdujemy się na etapie zmęczenia i negacji.

 

Jak pokazują badania PAN, wśród polskich ankietowanych, którzy jeszcze przed pandemią cierpieli na zaburzenia psychiczne, 54 proc. odczuło pogorszenie stanu z powodu pandemii. Czynnikiem najbardziej zwiększającym pogorszenie nastroju było poczucie braku kontroli (90 proc.), a następnie płeć żeńska (70 proc.) i brak interakcji z innymi (56 proc.). Grupą szczególnie narażoną na negatywne oddziaływanie skutków pandemii są też nastolatki i dzieci.

Odkryto, że niemal co trzeci pacjent włączony w badanie miał zmieniony stan psychiczny - od splątania przez majaczenie po stan przypominający śpiączkę. Chorzy, u których zaobserwowano te symptomy, przebywali w szpitalu trzykrotnie dłużej niż pacjenci bez zaburzeń funkcji umysłowych (określanych jako encefalopatia - uszkodzenie mózgowia). Co więcej, pacjenci ze zmienioną funkcją umysłową byli niemal siedem razy bardziej narażeni na śmierć niż ci, u których ten problem nie wystąpił.

Już wiosną naukowcy podejrzewali, że COVID-19 nie jest "tylko" zagrożeniem dla układu oddechowego, ale również nerwowego – mózgu, rdzenia kręgowego i nerwów. Kolejne odkrycia zdają się potwierdzać te obawy.

Przegląd badań opublikowany w czerwcu pokazywał, że ok. 50 proc. osób hospitalizowanych z powodu zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 rozwija objawy neurologiczne – zawroty głowy, trudności z koncentracją, utratę węchu i smaku, udary i osłabienie.

Na podstawie badań retrospektywnych epidemii SARS z 2003 roku przypuszcza się, że problemy psychiczne związane z pandemią COVID-19 mogą się utrzymywać przez co najmniej trzy lata po jej zakończeniu. 

Najlepszym rozwiązaniem jest rozmowa i psychoterapia. Zapraszamy do naszego Centrum do pani Ewy Bremec, Natalii Slipińskiej czy pani Beaty Paterskiej.

Nie zwlekaj i już dziś zapisz się na terapię.

 

Komentarze:
Komentarze w artykule wyłączone.
O nas
Redakcja Portalu Medycyny Naturalnej
Jebetfarm Sp. z o.o.
Jaworowa 24
42-603 Tarnowskie Góry
tel.:
email: kontakt@blizej-zdrowia-blizej-natury.pl

Redaktor naczelny:
Znajdz nas
Zapisz się do newslettera i otrzymuj comiesięczną porcję wieści.